Senior Merit Finals Venue

The 2024 Mid Shropshire Senior Merit Finals will be played at Broseley on Friday 28th June at 6.30 p.m.

Dress code will apply.

The first 5 games will be on to start with.

There will be a buffet after the final has finished.

1Chris Lodge  Kate Wainwright
2Roy Bradburn  Rob Clarke
3John Breeze  Dave Price
4Carleen Doody – Millington  Sian Skelton
5Les Mumford  Nick Mullinder
6Paul Beer  Stuart Church
7Jonathan Davies  Darrell Handley
8Harry Church  Simon Madeley

Mid Shropshire Senior Merit Finals Draw

The draw for the 2024 Mid Shropshire Senior Merit Finals on Friday 28th June at 6.30 p.m. at a green to be announced is below.

A venue hopefully will be announced by the end of the week.

Dress code will apply.

The first 5 games will be on to start with.

Prize money will be determined shortly and posted on here.

1Chris Lodge  Kate Wainwright
2Roy Bradburn  Rob Clarke
3John Breeze  Dave Price
4Carleen Doody – Millington  Sian Skelton
5Les Mumford  Nick Mullinder
6Paul Beer  Stuart Church
7Jonathan Davies  Darrell Handley
8Harry Church  Simon Madeley

Mid Shropshire Merit Qualifying Report

The 16 qualifiers are known for the 2024 Mid Shropshire Senior Individual Merit Finals on Friday 28th June at 6.30 p.m.

Sinclair

Full scores are here.

Two Madeley CC bowlers qualified including former winner Les Mumford, who beat Steve Bishton and Paul Reeves 12, and Chris Lodge who got past Rob Steventon and Akeel Duncan 8. Rob Clarke got through after getting past Nick Marshall, John Lawrence and Pete Millington 19. Carleen Doody-Millington was the other qualifier, beating John Clarke and Mark Doodson 1.

Trench

Full scores are here.

Former winners Stuart Church and Paul Beer qualified. Stuart beat Simon Hall 16 and Steve Downs 14, while Paul defeated Graham Bleakley 2 and Tony Roche 20. Stuart’s son Harry got through, the Division One Averages winner beating Dean Heighway 17 and Ian Sturdy 10. Paul’s team mate John Davies got through by beating Darren Lord 15 and David James 16.

Shifnal

Full scores are here.

Former winner Roy Bradburn got through by beating Ann Rawlins and Lisa Pessall 9. Hadley USC duo Nick Mullinder and Dave Price qualified after defeating Helen Clee 1 & Jordan Millman 15 and Pete Spragg 4 & Matt Rhodes 20 respectively. Simon Madeley was the other qualifier, the new Sinclair bowler beating Georgia Rawlins 6 and Al Jarvis 16.

Edgmond

Full scores are here.

Current champion John Breeze got through after beating Richard Scane 6 and Chris Gill 16. Darrell Handley qualified for the first time by beating Karen Smith 15 and Dave Wall 3. Former finalist Kate Wainwright got through by beating James O’Hara 7 and Shavourne Osbourne 10, with Sian Skelton the other qualifier after she beat Broseley pair Kevin Carter 11 and Matt Pritchard 20.

Well done to all 16 qualifiers. The finals day draw will be released tomorrow evening at 7 p.m. on here. A venue will be sorted by the end of the week all being well. It will most likely be on an one green venue with 5 blocks going on as there isn’t a suitable 2 green venue available.

Mid Shropshire Merit Qualifying Preview

77 players aim for the 16 qualifying spaces across four venues tonight starting at 6.30 p.m.

Last year’s winner John Breeze is in the field again as he looks to defend his title. Sinclair have the most entries in the competition with 16 which features previous Division One Averages winner Harry Church, former Merit winner Stuart Church, and Over 60s Merit Champion Pete Spragg, as well as recent Under 25 Merit winner Jordan Millman and Under 18 Merit Champion Dan Corbett. Former winners Paul Reeves, Les Mumford, Roy Bradburn and Paul Beer all take part as they aim to win it for a second time. Shfinal also have a large number entered as Staffordshire players Darrell Handley and Tim Benton enter for the first time, as well as the returning Rob Steventon. There are several women looking to become the first lady winner of this competition including Isle of Man winner Helen Clee and recent Bayley Mixed Double winner Lisa Pessall.

Scratch time is 6.30 p.m. and no dress code applies.

Thank you to all four people who are running tonight’s sessions, it is much appreciated!

Sinclair (20 entries)

I/C John Clarke

PlayerClub
Steve Bishton *Bowring
Daniel Brentnall *Allscott Heath
Owen CherringtonWrockwardine Wood
John Clarke **Wrockwardine Wood
Rob Clarke **Wrockwardine Wood
Martin CoddCastlefields
Mark Doodson **Bowring
Carleen Doody – Millington *Trench
Akeel Duncan *Allscott Heath
Karl LawMadeley CC
John Lawrence *Donnington Wood BC
Chris Lodge *Madeley CC
Nick Marshall *Bowring
Peter Millington *Trench
Andy Morgan *Shifnal
Les Mumford **Madeley CC
Les Pritchard ***Allscott Heath
Paul Reeves *Shifnal
Robert Steventon **Shifnal
Mark Worthington *Donnington Wood BC

Trench (19 entries)

I/C Dave Evans

PlayerClub
Paul Beer *Shifnal
Graham BleakleySinclair
Harry Church *Sinclair
Stuart Church *Sinclair
Louise Cotton **Wrockwardine Wood
Jonathan Davies **Shifnal
Steve Downs *Wrockwardine Wood
Ian Evans *Madeley CC
Darren Fielding **Sinclair
Tony Garmson **Wrockwardine Wood
Simon Hall **Sinclair
Dean HeighwayBowring
David James **Shifnal
Kevin Lavelle *Madeley CC
Darren Lord *Sinclair
Lee Parton **Bowring
Tony Roche *SJ Bayley
Ian Sturdy *Bylet
Alex Turnbull *Bowring

Shifnal (19 entries)

I/C Helen Clee

PlayerClub
Roy Bradburn **St Georges B.C.
Helen CleeWrockwardine Wood
Daniel CorbettSinclair
Dave EvansEdgmond
Allan Gaut **Wrockwardine Wood
Alasdair JarvisTrench
Phil Jones *Wrockwardine Wood
Jon Lea *Edgmond
Simon Madeley *Sinclair
Jamie MillmanSinclair
Jordan Millman **Sinclair
Nick Mullinder *Hadley USC
Lisa Pessall *Trench
Dave Price **Hadley USC
Ann RawlinsBowring
John RawlinsBowring
Georgia Rawlins ***Bowring
Matthew Rhodes *St Georges B.C.
Peter Spragg *Sinclair

No Results Available Yet

PlayerClub
Martin BeddowHighley
Tim Benton *Shifnal
John BreezeNewport
Kevin Carter *Broseley
Chris Gill ****Newport
Darrell Handley *Shifnal
James OHara **Sinclair
Will OHara **Sinclair
Shavorne Osbourne *Trench
John Potter *Sinclair
Matthew Pritchard *Broseley
Richard ScaneSinclair
Sian Skelton *Wrockwardine Wood
Karen Smith *Bowring
Kate Wainwright *Bowring
Ollie WallWrockwardine Wood
David Wall ***Newport
Pauline WilsonShifnal

Edgmond (18 entries)

I/C Sarah Glenholmes

PlayerClub
Martin BeddowHighley
Tim Benton *Shifnal
John BreezeNewport
Kevin Carter *Broseley
Chris Gill ****Newport
Darrell Handley *Shifnal
James OHara **Sinclair
Will OHara **Sinclair
Shavorne Osbourne *Trench
John Potter *Sinclair
Matthew Pritchard *Broseley
Richard ScaneSinclair
Sian Skelton *Wrockwardine Wood
Karen Smith *Bowring
Kate Wainwright *Bowring
Ollie WallWrockwardine Wood
David Wall ***Newport
Pauline WilsonShifnal

Senior Merit Qualifying Fields

Please find below the fields for the 2024 Mid Shropshire Senior Merit qualifiers on Friday 17th May with scratch at 6.30 p.m.

There are four qualifiers from each green for finals night on Friday 28th June at a two green venue at 6.30 p.m.

There is no dress code.

If you are not able to make it then please let Rob Burroughs know on 07901 229623.

Sinclair

NoPlayerClub
1Steve BishtonBowring
2Daniel BrentnallAllscott Heath
3Owen CherringtonWrockwardine Wood
4Rob ClarkeWrockwardine Wood
5John ClarkeWrockwardine Wood
6Martin CoddCastlefields
7Mark DoodsonBowring
8Carleen Doody – MillingtonTrench
9Akeel DuncanAllscott Heath
10Karl LawMadeley CC
11John LawrenceDonnington Wood BC
12Chris LodgeMadeley CC
13Nick MarshallBowring
14Peter MillingtonTrench
15Andy MorganShifnal
16Les MumfordMadeley CC
17Les PritchardAllscott Heath
18Paul ReevesShifnal
19Robert SteventonShifnal
20Mark WorthingtonDonnington Wood BC

Trench

NoPlayerClub
1Paul BeerShifnal
2Graham BleakleySinclair
3Harry ChurchSinclair
4Stuart ChurchSinclair
5David ClaytonHorsehay
6Louise CottonWrockwardine Wood
7Jonathan DaviesShifnal
8Steve DownsWrockwardine Wood
9Ian EvansMadeley CC
10Darren FieldingSinclair
11Tony GarmsonWrockwardine Wood
12Simon HallSinclair
13David JamesShifnal
14Kevin LavelleMadeley CC
15Darren LordSinclair
16Lee PartonBowring
17Tony RocheSJ Bayley
18Ian SturdyBylet
19Alex TurnbullBowring

Shifnal

I/C – Helen Clee

NoPlayerClub
1Anthony AldridgeMaddocks
2Roy BradburnSt Georges B.C.
3Helen CleeWrockwardine Wood
4Daniel CorbettSinclair
5Dave EvansEdgmond
6Allan GautWrockwardine Wood
7Alasdair JarvisTrench
8Phil JonesWrockwardine Wood
9Jon LeaEdgmond
10Simon MadeleySinclair
11Jamie MillmanSinclair
12Jordan MillmanSinclair
13Nick MullinderHadley USC
14Lisa PessallTrench
15Dave PriceHadley USC
16Ann RawlinsBowring
17John RawlinsBowring
18Georgia RawlinsBowring
19Matthew RhodesSt Georges B.C.
20Peter SpraggSinclair

Edgmond

NoPlayerClub
1Martin BeddowHighley
2Tim BentonShifnal
3John BreezeNewport
4Kevin CarterBroseley
5Chris GillNewport
6Darrell HandleyShifnal
7Yvonne NeedhamSinclair
8Will OHaraSinclair
9James OHaraSinclair
10Paul OsbourneTrench
11Shavorne OsbourneTrench
12John PotterSinclair
13Matthew PritchardBroseley
14Richard ScaneSinclair
15Sian SkeltonWrockwardine Wood
16Karen SmithBowring
17Kate WainwrightBowring
18Ollie WallWrockwardine Wood
19David WallNewport
20Pauline WilsonShifnal

Mid Shropshire Senior Merit Entries

Please find below the 80 entries for the Mid Shropshire Merit.

The four greens that we are using are Sinclair, Edgmond, Trench and Shifnal with 20 players on each.

If there are any volunteers to run these four qualifying sessions please let me know.

I will release the fields tomorrow evening.

NoPlayerClub
1Anthony AldridgeMaddocks
2Martin BeddowHighley
3Paul BeerShifnal
4Tim BentonShifnal
5Steve BishtonBowring
6Graham BleakleyMadeley CC
7Roy BradburnSt Georges B.C.
8John BreezeNewport
9Daniel BrentnallAllscott Heath
10Kevin CarterBroseley
11Owen CherringtonWrockwardine Wood
12Harry ChurchSinclair
13Stuart ChurchSinclair
14Rob ClarkeWrockwardine Wood
15John ClarkeWrockwardine Wood
16David ClaytonHorsehay
17Helen CleeWrockwardine Wood
18Martin CoddCastlefields
19Daniel CorbettSinclair
20Louise CottonWrockwardine Wood
21Jonathan DaviesShifnal
22Mark DoodsonBowring
23Carleen Doody – MillingtonTrench
24Steve DownsWrockwardine Wood
25Akeel DuncanAllscott Heath
26Dave EvansEdgmond
27Ian EvansMadeley CC
28Darren FieldingSinclair
29Tony GarmsonWrockwardine Wood
30Allan GautWrockwardine Wood
31Chris GillNewport
32Simon HallSinclair
33Darrell HandleyShifnal
34David JamesShifnal
35Alasdair JarvisTrench
36Phil JonesWrockwardine Wood
37Kevin LavelleMadeley CC
38Karl LawMadeley CC
39John LawrenceDonnington Wood BC
40Jon LeaEdgmond
41Chris LodgeMadeley CC
42Darren LordSinclair
43Simon MadeleySinclair
44Nick MarshallBowring
45Peter MillingtonTrench
46Jamie MillmanSinclair
47Jordan MillmanSinclair
48Andy MorganShifnal
49Nick MullinderHadley USC
50Les MumfordMadeley CC
51Yvonne NeedhamSinclair
52Greg NeedhamSinclair
53James OHaraSinclair
54Will OHaraSinclair
55Paul OsbourneTrench
56Shavorne OsbourneTrench
57Lee PartonBowring
58Lisa PessallTrench
59John PotterSinclair
60Dave PriceHadley USC
61Matthew PritchardBroseley
62Ann RawlinsBowring
63John RawlinsBowring
64Georgia RawlinsBowring
65Paul ReevesShifnal
66Matthew RhodesSt Georges B.C.
67Tony RocheSJ Bayley
68Richard ScaneSinclair
69Sian SkeltonWrockwardine Wood
70Karen SmithBowring
71Peter SpraggSinclair
72Robert SteventonShifnal
73Ian SturdyBylet
74Alex TurnbullBowring
75Graham TurnerShifnal
76Kate WainwrightBowring
77Ollie WallWrockwardine Wood
78David WallNewport
79Pauline WilsonBowring
80Mark WorthingtonDonnington Wood BC

Senior Merit Deadline Tomorrow!

The deadline for the 2024 Senior Merit is end of tomorrow.

So far I have 60 entries, which are listed below. Please let me know if I have missed you off as I may well have done so.

The qualifiers are on Friday 17th May with the final 16 on Friday 28th June at a two green venue, both starting at 6.30 p.m.

Entry costs £5 and will be invoiced at the end of the season.

Please let Rob Burroughs know on 07901 229623 if you would like to enter.

You must have played two games in the league this season or 6 games last season (in any division or night) to be eligible, and not in the registered 12 of your Premier League team (for Bylet, Highley, Horsehay, St Georges, Sir John Bayley and Wrockwardine Wood).

The fields and greens will be released by Sunday evening on here.

NoPlayerClub
1Anthony AldridgeMaddocks
2Martin BeddowHighley
3Paul BeerShifnal
4Steve BishtonBowring
5Graham BleakleyMadeley CC
6Roy BradburnSt Georges B.C.
7Stuart ChurchSinclair
8Harry ChurchSinclair
9John ClarkeWrockwardine Wood
10Rob ClarkeWrockwardine Wood
11David ClaytonHorsehay
12Daniel CorbettSinclair
13Louise CottonWrockwardine Wood
14Jonathan DaviesShifnal
15Mark DoodsonBowring
16Carleen Doody – MillingtonTrench
17Steve DownsWrockwardine Wood
18Ian EvansMadeley CC
19Darren FieldingSinclair
20Tony GarmsonWrockwardine Wood
21Allan GautWrockwardine Wood
22Chris GillNewport
23Simon HallSinclair
24David JamesShifnal
25Alasdair JarvisTrench
26Phil JonesWrockwardine Wood
27Karl LawMadeley CC
28Chris LodgeMadeley CC
29Darren LordSinclair
30Simon MadeleySinclair
31Nick MarshallBowring
32Peter MillingtonTrench
33Jamie MillmanSinclair
34Jordan MillmanSinclair
35Andy MorganShifnal
36Nick MullinderHadley USC
37Les MumfordMadeley CC
38Yvonne NeedhamSinclair
39Greg NeedhamSinclair
40Will OHaraSinclair
41Paul OsbourneTrench
42Shavorne OsbourneTrench
43Lisa PessallTrench
44John PotterSinclair
45Dave PriceHadley USC
46John RawlinsBowring
47Ann RawlinsBowring
48Georgia RawlinsBowring
49Paul ReevesShifnal
50Matthew RhodesSt Georges B.C.
51Tony RocheSJ Bayley
52Harry RyderShifnal
53Sian SkeltonWrockwardine Wood
54Karen SmithBowring
55Peter SpraggSinclair
56Robert SteventonShifnal
57Graham TurnerShifnal
58Ollie WallWrockwardine Wood
59Pauline WilsonBowring
60Mark WorthingtonDonnington Wood BC

Senior Merit Deadline in one week!

The deadline for the Senior Merit is at the end of Friday 10th May.

The qualifiers take place on Friday 17th May at four venues at 6.30 p.m.

The final 16 will be on Friday 28th June at 6.30 p.m. at a two green venue.

Dress code will apply only in the final 16.

Entries cost £5. This is to be invoiced to clubs at the end of the season.

The eligibility for this competition is below.

Players on the named list as per rule 21(c) shall not be permitted to play in the Mid Shropshire Senior Merit at the closing date of entries.

Players must have played either 6 games in the previous season or 2 games in the current season to be eligible to play by the date of the competition qualifier.

Entries to be sent to Rob Burroughs on 07901 229623 or by email to [email protected]

Individual Competition Dates

Please find the 2024 Individual Competition Dates below. Entries can be made before the day to Rob Burroughs on 07901 229623 or by email to [email protected]

Please note the Merit dates changed as it would fit better into the fixtures if we had these dates instead of the old ones.

Dixon and Driscoll Doubles – Sunday 28th April at 10 a.m. at Allscott Heath

£10 Entry Fee, Enter on the Day

Under 25 Merit – Wednesday 8th May at Donnington Wood at 6.30 p.m.

£5 Entry Fee. Entries by end of Saturday 4th May.

Over 60s Merit – Saturday 18th May at 2 p.m. at Sir John Bayley Bottom Green

£3 Entry Fee. Enter on the Day.

Senior Merit – Qualifier Friday 17th May at 6.30 p.m. Final 16 – Friday 28th June at 6.30 p.m.

£5 Entry Fee, Enter by end of Friday 10th May

Junior Day (Under 15&18 Merit, possibly Fletcher Junior Doubles) – Saturday 22nd June at 10 a.m. at Albrighton

Free Entry. Enter on the Day

Mixed Doubles Sunday 23rd June at 10 a.m. at Bridgnorth

£10 Entry Fee. Enter on the Day.

Monday Merit – Qualifier Monday 24th June at 6.30 p.m. Final 16 – Saturday 6th July at 5.30 p.m.

£3 Entry Fee, Enter by end of Monday 17th June

 Thursday Night Merit – Sunday 18th August or 1st September or Saturday 28th September at 10 a.m.

£5 Entry Fee, Enter on the Day